
Az egy évnél hosszabb élettartamú vagyontárgyak számviteli és adózási szempontból is általában fokozatos értékcsökkenési leírás(amortizáció) alá esnek. Egyes esetekben az vagyontárgyak beszerzési árát is fokozottan figyelembe kell venni az adóleírások miatt. Az adóalany a vagyontárgyak fokozatos elhasználódását értékcsökkenés formájában veszi figyelembe. A számviteli és adóamortizációra nem ugyanaz a rendszer vonatkozik, mindkettőnek megvannak a saját feltételei és sajátosságai.
Az adóleírásokat az 595/2003 számú, a jövedelemadóról szóló törvény szabályozza. (a továbbiakban: Szja tv.). A Szja-törvény szerint megkülönböztetünk tárgyi eszközöket és immateriális javakat . Adózási célú értékcsökkenési leírásra csak olyan vagyontárgy esetében van lehetőség, amelyet az adózó a számviteli nyilvántartásban elszámol vagy az adónyilvántartásban nyilvántartásba vesz (Szja tv. 6. § 11. bekezdés), és adóköteles jövedelem elérését szolgálja. Az adóleírás csökkenti az adózó adóalapját, ill az adóleírás az adózó adókiadása/költsége.
A vagyon meghatározása adózási szempontból
A tárgyi eszközök jelentése :
- különálló ingó dolgok, vagy elkülönült műszaki-gazdasági rendeltetésű ingó dolgok csoportja, amelyek beszerzési ára meghaladja az 1700 eurót, és működési és műszaki funkciói egy évnél hosszabbak ,
- épületek és egyéb építmények (kivéve a működő bányaműveket és az erdészeti termelést és vadászatot biztosító erdőterületen lévő kisebb építményeket),
- három évnél hosszabb termőképességű növényállomány,
- a jövedelemadó-törvény szempontjából tartós vagyonnak minősülő állatok, mint például: élő tejelő tehén, élő ló, élő juh,
- a vagyontárgyak műszaki felértékelése,
- egyéb vagyontárgyak, mint: műszaki rekultiváció, új kőbányák, homokbányák, agyagbányák, hulladéklerakók nyitása.
Az immateriális javak olyan eszközök, amelyek beszerzés ára meghaladja a 2400 eurót, és amelyek használhatósága vagy működési-műszaki funkciója egy évnél hosszabb. Immateriális javaknak tekintendő minden, aminek nincs fizikai formája. Ez elsősorban a tulajdonjogokra vagy a szellemi jogokra vonatkozik, mint például a szoftverekre, védjegyekre, webhelyekre és hasonlókra.
A jövedelemadó-törvény meghatározza azokat a vagyontárgyakatt is , amelyek egy évnél hosszabb hasznos élettartama ellenére nem értékcsökkenést számolnak el, mint például a földterületek, védőgátak, műalkotások, múzeumi vagy galériai értékű tárgyak. Ennél a vagyontárgytípusnál nem feltételezhető, hogy idővel elhasználódik, ill elveszti az értékét, hanem éppen ellenkezőleg, a jövőben felértékelődik és növeli értékét.
Az adóleírások és a leírási csoportok
Az adóleírást az adóidőszak utolsó napján számítjuk és alkalmazzuk, azaz évente számítjuk ki, míg a leírás módja lehet:
- egyenletes : az eszköz beszerzési ára osztva az amortizációs évek számával az értékcsökkenési csoporttól függően,
- gyorsított : az eszköz beszerzési ára osztva a gyorsított értékcsökkenési együtthatóval, amelyet a Szja-törvény határoz meg (gyorsított értékcsökkenés csak a 2. vagy 3. értékcsökkenési csoportba tartozó eszközök esetében lehetséges).
A vagyontárgyak adózási célú amortizációja a használatbavétel évétől kezdődik, hónapok arányában.
Az immateriális javak nem tartoznak az értékcsökkenési leírási csoportokba, hanem az adózó maga határozza meg az éves értékcsökkenés mértékét a becsült hasznos élettartam alapján.
A tárgyi eszközök az eszköz típusától függően az értékcsökkenési leírás adott csoportjába kerülnek az eszköz használatba vételekor. Minden értékcsökkenési leírási csoportnál meg van adva azon évek pontos száma, amelyek során ezt az eszközt leírják.
A tárgyi eszközök besorolásához szükséges értékcsökkenési leírási csoportok táblázata
Értékcsökkenési csoport | Amortizációs évek száma |
0. értékcsökkenési (leírási) csoport | 2 év |
1. értékcsökkenési csoport | 4 év |
2. értékcsökkenési csoport | 6 év |
3. értékcsökkenési csoport | 8 év |
4. értékcsökkenési csoport | 12 év |
5. értékcsökkenési csoport | 20 év |
6. értékcsökkenési csoport | 40 év |
Abban az esetben, ha az adózó vagyontárgya az Szja tv. 1. számú melléklete alapján nem sorolható be semmilyen értékcsökkenési leírási csoportba, az adózó azt a 2. értékcsökkenési csoportba sorolhatja be és 6 év alatt amortizálja.
- értékcsökkenési (leírási) csoport
Csak olyan személygépkocsik sorolhatók ebbe az értékcsökkenési csoportba, amelyek a forgalmi engedély II. részének „18 P.3 Üzemanyag típusa/energiaforrás” rovatában a következő szerepel:
- „BEV” ill
- „PHEV” bármilyen kombinációban bármilyen más típusú üzemanyaggal vagy energiával.
Ezért a 0. értékcsökkenési csoportba csak elektromos autók és hibrid autók kerülhetnek, ezeket 2 év alatt egyenletesen amortizáljuk. Részletesebb információkat az elektromos autók és elektromos kerékpárok értékcsökkenése című cikkben találhat .
- értékcsökkenési csoport
A gyakorlatban leggyakrabban olyan vagyontárggyal lehet találkozni, amely az 1. értékcsökkenési csoportba tartozik, mivel főként ide következők tartoznak:
- számítógépek,
- kommunikációs eszközök,
- a fogyasztói elektronika,
- személygépkocsik (kivéve a 0. értékcsökkenési csoportba tartozó gépkocsikat),
- teherszállításra szolgáló gépjárművek,
- tíz vagy több személy szállítására szolgáló gépjárművek (kivéve a trolibuszok és az elektromos buszok),
- irodai gépek és berendezések,
- kézi szerszámok.
- élő tejelő tehén, juh, kecske, liba, sertés és hasonlók.
- értékcsökkenési csoport
A 2. értékcsökkenési csoportba tartozó eszközöket hat év alatt írják le (gyorsított értékcsökkenés is lehetséges). Ilyenek például:
- fából készült előregyártott épületek, ha nem különálló építési objektumok,
- műanyagból előre gyártott épületek, ha nem különálló építési objektumok,
- központi fűtés radiátorjai és kazánjai,
- szerszámok és vasáru,
- egyéb kész fémtermékek,
- órák
- sugárzásra (gyógyítás céljából) alkalmas eszközök, orvosi elektromos és elektroterápiás eszközök,
- vezetékek és villanyszerelési berendezések,
- elemek és akkumulátorok,
- elektromos lámpák,
- háztartási gépek,
- egyéb elektromos berendezések,
- emelő és szállító berendezések,
- hűtő- és fagyasztóberendezések,
- fémformázó és megmunkáló gépek,
- trolibuszok és autóbuszok,
- motorkerékpárok és pótkocsik,
- bútor,
- hangszerek,
- sporttermékek,
- orvosi és fogászati műszerek és kellékek.
3. értékcsökkenési csoport
Nyolc év alatt íródnak le a 3. értékcsökkenési csoportba tartozó vagyontárgyak. Ebbe a csoportba főleg ipari jellegű vagyontárgyak tartoznak, mint pl.
- elektromos motorok, generátorok és transzformátorok, valamint elektromos elosztó- és vezérlőberendezések,
- belsőégésű hajómotorok, egyéb motorok,
- egyéb belső égésű dugattyús dízelmotorok,
- turbinák,
- kemencék, égőfejek és alkatrészeik,
- hűtő- és szellőztető berendezések, kivéve a háztartási berendezéseket,
- gázgenerátorok, desztillációs és szűrőberendezések,
- kohászati gépek.
- értékcsökkenési csoport
A 4. értékcsökkenési leírási csoportba tartozó eszközöket tizenkét év alatt írják le. Ez a csoport különösen a következőket tartalmazza:
- előregyártott betonépületek, ha nem közműhálózathoz kapcsolódó különálló építési objektumok,
- előregyártott fémépületek, ha nem különálló, közműhálózathoz kapcsolódó építési objektumok,
- egyéb fémtartályok, tartályok és fémkonténerek,
- gőzkazánok, kivéve a központi vízmelegítő kazánokat,
- fegyverek és lőszerek,
- kardok, szuronyok, lándzsák és hasonló fegyverek és ezek alkatrészei,
- egyéb nem nemesfém termékek,
- hajók,
- szabadidős és sportcsónakok,
- vasúti mozdonyok és járműpark,
- repülőgépek és űrhajók és hasonló berendezések,
- katonai harcjárművek,
- távolsági távközlési hálózatok és vonalak.
- értékcsökkenési csoport
Valamennyi épületre húsz éves értékcsökkenési leírás vonatkozik, kivéve a 6. értékcsökkenési leírási csoportba tartozó épületeket és a gépészeti építményeket. A gyakorlatban leggyakrabban a kereskedelmi vagy ipari célú épületek tartoznak ebbe a csoportba.
- értékcsökkenési csoport
Az utolsó értékcsökkenési csoport a 6. értékcsökkenési leírási csoport, amelybe az épületek ös építmények vannak besorolva 40 éves amortizációs időtartammal. Ide tartoznak: lakóépületek, szállodák és hasonló épületek, adminisztratív épületek, kulturális és nyilvános szórakoztatási, oktatási és egészségügyi épületek, egyéb nem lakáscélú épületek és egyéb műszaki építmények.
Egy épület többcélú felhasználása esetén az összes hasznos területből meghatározott főhasználata a meghatározó az épület értékcsökkenési leírási csoportba való felvételéhez. Az ingóságok csoportja esetében a fő funkcionális egység szerinti értékcsökkenési csoportba tartozás a mérvadó.
Az egyes értékcsökkenési leírási csoportokhoz példákat adtunk az ezekben szereplő eszközökre. Hogy mely leírási csoportba tartozik egy konkrét vagyontárgy, azt az Szja tv. 1.számú melléklete határozza meg.
Abban az esetben, ha az adózó az Szja törvény 2. §-a, w ) pont szerinti mikroadózói feltételeket teljesíti a 0-4 értékcsökkenési csoportba tartozó tárgyi eszközök bekerülési áráig tetszőleges összegű adóamortizációt érvényesíthet (kivéve a 48 000 eurós és azt meghaladó beszerzési árú luxusautókat).
Hosszú lejáratú eszközök számviteli szempontból
Számviteli szempontból az eszközöket a következőkre osztjuk:
- Immateriális javak
- hosszútávú tárgyi eszközök,
- hosszúlejáratú pénzügyi eszközök,
- hosszúlejáratú követelések.
A vagyonfelosztás kritériumai szinte megegyeznek a Szja-törvény szempontjaival, de a számvitelben a pénzügyi eszközök és követelések esetében a felosztás nagyobb.
Olyan vagyontárgyak esetében, ha az eszköz értéke nem haladja meg az 1700 eurót, ill. megegyezik ezzel az összeggel, akkor a hosszú lejáratú tárgyi eszközök között szerepelhet, ha a hasznos élettartam egy évnél hosszabb.
Tartós eszközök számviteli értékcsökkenése
A könyvviteli törvény 28. §-a alapján a számvitel során a számviteli egység a tárgyi eszközöket amortizálja, a készletek kivételével, az immateriális javakat a követelések kivételével a számviteli elvek és számviteli módszerek szerint. A tárgyi eszközöket a készletek kivételével és az immateriális javakat a követelések kivételével a számviteli egység a becsült használati időtartam alatt írja le, amely megfelel az eszközből származó jövőbeni gazdasági hasznok felhasználásának időtartamával. Ez azt jelenti, hogy az eszközleíráshoz számviteli szempontból az eszközöket nem amortizációs csoportokba soroljuk, hanem az értékcsökkenés időtartamát maga a számviteli egység határozza meg , a valós ill. becsült értékcsökkenési időszak szerint.
A földterületek, nemesfém tárgyak és egyéb, külön előírásokban meghatározott vagyontárgyak esetében értékcsökkenést nem számolnak el.
Az adóalany a számviteli értékcsökkenést havonta számolja el, ellentétben az adóamortizációval, ahol az adóamortizációt évente egyszer, az adóidőszak végén számolja el.
Az alkalmazott számviteli értékcsökkenés és adóamortizáció különbségét az adózó az adóbevallásban veszi figyelembe.
Forrás: Odpisové skupiny – zaradenie majetku v roku 2024, Podnikajte.sk