
Minimálbér 2024-ben nehézségi fokozatok szerint (koeficiensek szerint)
A minimálbér 2024 évi változása a különböző munkaintenzitási szintekhez tartozó minimálbér-követelmények összegét is érinti. Hogyan fog ez megmutatkozni az egyes munkakörök javadalmazásában?
A minimálbér mértékéről minden évben a munkáltatók és a munkavállalók képviselői döntenek, akik a következő évi összeget mindig július 15-ig egyeztethetik. Mivel 2023 -ban nem született ezen határidőig megállapodás, tárgyalásokat folytattak a Szlovák Köztársaság Gazdasági és Szociális Tanácsával, ahol 2023. augusztus 21-én konszenzusra jutottak.. A minimálbér január 1-től 2024-ben 750 euró lett .
A minimálbér a lehető legalacsonyabb összeg, amelyet a munkavállalónak a munkájáért fizethetnek (havonta állandó foglalkoztatás esetén). Ez egy olyan küszöbérték, amelyet a munkáltató nem tud csökkenteni. A minimálbér mértékét külön rendelet szabályozza, mégpedig a 2009. évi XX. 663/2007 törvény a minimálbérről, amely a minimálbér meghatározását és biztosítását szabályozza a munkavállalók díjazásának módja tekintetében.
A munkaigények hatása a minimálbér összegére 2024-ben
A 120. § 1. -a. 311/2001 törvény szerint a módosított Munka Törvénykönyve (a továbbiakban: Munka Törvénykönyve) az a munkáltató , akinek a munkavállalói javadalmazásáról kollektív szerződésben nincs megállapodás, köteles a munkavállaló részére legalább a minimálbér összegének megfelelő bért biztosítani. az adott munkakör munkaigényének szintjéhez meghatározott bérjogosultság.
Ez azt jelenti, hogy minden munkakör bizonyos nehézségi szintre van beosztva, ami a megfelelő minimálbért is érinti. Így a minimálbér nem lesz minden munkakörben egyforma minden munkavállaló számára, hanem éppen ellenkezőleg, az elvégzett munka típusától függően eltérő lesz.
A munkaszerződésben vállalt munkavégzés típusának megfelelően a munkáltató köteles minden munkakörhöz nehézségi szintet rendelni , míg ez a beosztás a 1. sz. mellékletben felsorolt nehézségi fokozatok jellemzői alapján történik melyek a Munka törvénykönyvében találhatók.
6 munka nehézségi szintje és lehetséges példák a foglalkozásokra
Az alábbi táblázat tükrözi azokat az alapvető munkatevékenységeket, amelyeket az adott nehézségi szinten megkövetelnek a munkavállalótól, vagyis mit kell tennie a munkavállalónak a munkahelyén. Azonban minden munkakör más-más igényű tevékenységek elvégzését követeli meg, eltérő felelősségi vagy vezetési szint mellett, ezért az egyes szintek a legkevésbé igényestől (1. szint) a legigényesebb tevékenységekig (6. szint) kerülnek rangsorolásra. Például az 1. nehézségi fokra jellemző a kisegítő, előkészítő vagy manipulációs munka, igényesebbnek számít a szolgálati rutinmunka elvégzése, az ismétlődő ellenőrizhető adminisztratív munka stb.
Ahhoz azonban, hogy egy szakmát a nehézségi fok szerint besorolhassunk, fontos tudni, hogy a munkavállaló milyen munkát, azaz milyen tevékenységet végez, mint a legigényesebbet , függetlenül attól, hogy milyen gyakran végzi ezt. A munkakör nehézségi t aszerint határozzák meg, hogy a munkaköri leírásban mi a legnehezebb a munkavállaló számára. Ha például árut rakna fel az üzlet polcaira, és közben időnként a pénztárnál is töltene, akkor adott esetben az igényesebb tevékenység a pénztári elszámolás, és nem mindegy, hogy milyen gyakran, amit a munkavállaló elvégez. Ez a munkavállaló tehát nem az 1. kereseti szinthez tartozna, hanem a másodikhoz, amihez egyúttal magasabb minimálbérhez kapcsolódik.
A Munka Törvénykönyve tehát 6 nehézségi fokozatot különböztet meg, míg egy-egy szakma besorolásakor minden munkáltatónak figyelembe kell vennie annak minden sajátosságát, és azt, hogy az adott munkahelyen konkrétan mit fog megkövetelni az adott munkavállalótól. Általánosságban elmondható, hogy az egyes szintekbe be lehet vonni például az alább felsorolt szakmákat/tevékenységeket, ami azonban nem zárja ki, hogy a munkáltató az adott munkakör feladatai szerint eltérően értékelje a besorolást.
A munka nehézségi szintjének jellemzői:
Nehézségi fok | A munkahelyet jellemző alaptevékenységek | Valószínű példák a foglalkozásokra/tevékenységekre
|
1. | Kisegítő, előkészítő vagy kezelő munkák elvégzése pontos eljárások és utasítások szerint | árufeltöltés az üzletek polcaira |
2. | Átfogó szerviz-rutinmunka vagy szakmai rutinnal ellenőrizhető munkavégzés adott eljárások vagy üzemmódok szerint, anyagi felelősséggel járó munkavégzés; Egyszerű kézműves foglalkozások végzése;
Egészségügyi munkavégzés az egészségügyi ágazatban; Ismétlődő, ellenőrizhető adminisztratív, gazdasági, üzemeltetési-műszaki vagy gazdasági munkavégzés utasítások vagy meghatározott eljárások szerint |
egyszerű kézműves munka,
szaniter, adminisztrációs dolgozó, eladó |
3. | Változatos szakmai vagy átfogó szakmai munka elvégzése vagy kevésbé összetett munkafolyamatok önálló biztosítása;
Egyéni kreatív mesterségek önálló kivitelezése; Magasabb szellemi erőfeszítést kívánó munka, mely összefüggő berendezések, gépsorok vagy működési folyamatok működtetésének irányításában merül ki vagy ezen munkák operatív biztosítása, melyek potenciálisan felelősséggel járnak más személyek egészségéért és biztonságáért vagy a nehezen eltávolítható károkért |
ápolónő/nővér,
főszakács, munkavezető a termelésben |
4. | Szakmai folyamatok önálló biztosítása vagy fokozott szellemi erőfeszítéssel járó rész-koncepcionális, rendszerszintű és módszertani munkák elvégzése; egészségügyi ellátás, az egészségügyi ágazatban az emberek egészségéért felelős szakmai tevékenységek;
Bonyolult folyamatok vagy nagyszámú, rendkívül összetett berendezés irányítása, szervezése vagy koordinálása, amely más személyek életéért és egészségéért is felelős |
területi vezető,
főkönyvelő, autósiskola oktató |
5. | Speciális rendszerszintű, koncepcionális, kreatív vagy módszeres munka végzése nagy szellemi erőfeszítéssel;
A legbonyolultabb munkafolyamatok átfogó biztosítása új eljárások meghatározásával a rendszeren belül; szaktevékenység végzése az egészségügy megfelelő területén, az emberek egészségéért felelősséggel; Nagyon összetett folyamatok és rendszerek menedzselése, szervezése és koordinálása, beleértve az eljárások és megoldási módszerek kiválasztását és optimalizálását |
termelésvezető,
háziorvos/gyermekorvos, osztályvezető |
6. | Feladatok kreatív megoldása szokatlan módon, meghatározatlan kimenetekkel, magas fokú felelősséggel a legszélesebb társadalmi következményekkel járó károkért;
Speciális és minősített tevékenységek végzése az egészségügyben, felelősséggel az emberek egészségéért és életéért; A legösszetettebb rendszerek irányítása, szervezése és koordinálása, felelősséggel a helyrehozhatatlan anyagi és erkölcsi károkért, jelentős követelményekkel a bonyolult és konfliktusos helyzetek megoldására, amelyek általában az emberek legszélesebb csoportját fenyegetik. |
főigazgató/igazgató,
osztályvezető, ügyvezető igazgató/igazgató |
A minimálbér (minimálbérkövetelmény) számítása a 2024-es a nehézségi fokozatok szerint
A minimálbérnek a munkavállaló által végzett munka nehézségi foka szerint történő kiszámítására a 120. §-ban szabályozott szabályok az irányadók. 4. §-a alapján. Az egyes nehézségi szintek leírásából látható, hogy a nehézség nemcsak az elvégzett munka jellegében, hanem a munkavállalót terhelő felelősség mértékében is fokozódik. Ezért indokolt, hogy a bérhatárokat az egyes nehézségi fokozatoknak megfelelően eltérően határozzák meg.
Egy-egy pozícióhoz annak nehézsége (illetve a legigényesebb munkatevékenység) miatti minimálösszeg számításánál már nem minimálbérről, hanem minimálbér-jogosultságról beszélünk . A feltüntetett bérigény a munkavállaló bruttó követelése, adók és illetékek nélkül.
A Munka Törvénykönyve a havibérrel díjazott munkavállaló minimálbér-jogosultságának kiszámítását a következő egyenlettel szabályozza:
(2024-re vonatkozó havi minimálbér összege – 2020-ra meghatározott havi minimálbér) + (havi minimálbér x minimálbér együtthatója).
Az előírt heti 40 órás munkaidő mellett „óránként” fizetett munkavállaló minimálbér-jogosultságának összegét a Munka Törvénykönyve a fizetett munkavállaló után számított egyéni igényszintű alapbér 1/174-eként számítja ki.
A számításhoz ismerni kell a minimálbér együtthatóját , amelyet a Munka Törvénykönyve a következőképpen ad meg:
- fok = koeficiens 1
- fok = koeficiens 1,2
- fok = koeficiens 1,4
- fok = koeficiens 1,6
- fok = koeficiens 1,8
- fok = koeficiens 2
Minimálbér az egyes nehézségi szintek szerint 2024-ben
Ahogy a cikk elején említettük, a teljes munkaidőben dolgozó munkavállalók havi minimálbérének összege 750 euró 2024- ben .
Az órabér minimálbér összege a megállapított 40 órás munkaidőre, azaz ha a munkavállaló munkaszerződés szerint heti 5 napon keresztül 8 órát dolgozik, 2024-ben 4,310 euró lesz (összehasonlításképpen 2023-ban ez 4,023 euró volt).
Ez a bruttó minimálbér összege , amely a minimálbér együtthatójával és a 2020. évi minimálbér összegével együtt a munkavállalónak folyósítható legalacsonyabb bér konkrét összegének kiszámításához szolgál. Ez azt jelenti, hogy ha a munkavállaló munkabére egy naptári hónapban még a minimálbér-jogosultság összegét sem éri el, akkor a munkáltató köteles a munkavállalónak az elért bér és a besorolási fokozatra megállapított minimálbér-jogosultság összege közötti különbözetet megfizetni. A minimálbér követelés összege alá nem eshet.
A Munka Törvénykönyve a minimálbér-jogosultság (fent említett) számítási képletét szabályozza, amely így pontosan megfelel a munkavállaló bérének végső alsó határának.
2020-ban a minimálbér 580 euró volt. Így 2024-ben a munkavégzés egyéni nehézségi fokai alapján , a megállapodás szerinti 750 eurós minimálbérre tekintettel a munkavállalónak havi keresetre minimálbér-igényt (minimálbér) kell megállapítani, amelynek összege:
Nehézségi fok | A minimálbér-jogosultság számítása havi díjazáshoz | A havibérrel díjazott munkavállaló minimálbérre való jogosultsága | A minimálbérre való jogosultság összege 40 órás órabér esetén. heti munkaidő |
1. | (750 euró – 580 euró) + (580 x 1) | 750 euró | 4,310 euró |
2. | (750 euró – 580 euró) + (580 x 1,2) | 866 euró | 4,977 euró |
3. | (750 euró – 580 euró) + (580 x 1,4) | 982 euró | 5,644 euró |
4. | (750 euró – 580 euró) + (580 x 1,6) | 1098 euró | 6,310 euró |
5. | (750 euró – 580 euró) + (580 x 1,8) | 1214 euró | 6,977 euró |
6. | (750 euró – 580 euró) + (580 x 2) | 1330 euró | 7,644 euró |
Leegyszerűsítve megállapítható, hogy a minimálbér az előző évhez képest ugyanannyival emelkedik (hacsak nem változik a számítási képlet). Az első nehézségi szint tehát az adott évi minimálbér szintjén marad.
2023-ban 2022-hez képest havi 54 euróval lehetett emelni a munkavállalók minimálbér-jogosultságát az egyéni igényszintek szerint. 2024- ben a minimálbér-jogosultság további 50 euróval emelkedik 2023-hoz képest.
Forrás: Minimálna mzda v roku 2024 podľa stupňov náročnosti (koeficientov), Podnikajte.sk