
Információk a 2023-as évre vonatkozó személyi jövedelemadó bevallásról kockában – fontos számok, mint például az adómentes részek összege, adókulcsok, gyermek utáni és fizetett kamat utáni adókedvezmény, valamint fontos dátumok.
A személyi jövedelemadóbevallást az 595/2003 törvény szabályozza (a továbbiakban: Szja tv.).
Mikor köteles a természetes személy 2023-ra vonatkozó adóbevallást benyújtani?
A 2023. évi személyi jövedelemadó bevallást az a magánszemély nyújtja be, akinek jövedelme:
- 2023-ban meghaladta a 2461,41 eurót ,
- 2023-ban ugyan nem haladta meg a 2461,41 eurót, de vesztesöget mutat ki a vállalkozásából
- vagy akit az adóhivatal felszólított bevallás benyújtására , holott e természetes személy esetében az előző két pont szerint nem keletkezett bevallási kötelezettsége.
A természetes személy önként is benyújthat adóbevallást , ha úgy dönt. Például ha az adózónak 2023-ban nem volt 2461,41 eurónál nagyobb jövedelme, és nem ért el adóveszteséget, de 2023-ban személyi jövedelemadó-előleget fizetett (pl. olyan munkavállaló, aki az évnek csak egy részét dolgozta, és ezt követően a munkaügyi hivatalban nyilvántartásba vették). Az ilyen személynél adótúlfizetés keletkezhet, ezért érdemes bevallást tenni.
A és B típusú természetes személy 2023. évi adóbevallása
A 2023-as évre vonatkozóan kétféle természetes személy által benyújtott adóbevallást különböztetünk meg:
- személyi jövedelemadó bevallás – A típusú,
- személyi jövedelemadó bevallás – B típusú.
A köztük lévő különbség, ill a táblázat leírja, hogy melyik természetes személy milyen adóbevallást nyújt be:
Adóbevallás típusa | Kinek kell adobevallást be adni? |
Személyi jövedelemadó bevallás – A típusú | Olyan természetes személy, aki csak munkaviszonyból, vagy hasonló forrásból szerez jövedelmet , például alkalmazott |
Személyi jövedelemadó bevallás – B típusú | Minden egyéb eset – azaz olyan természetes személyek, akik munkaviszonyból, vállalkozásból, egyéb önálló tevékenységből, bérbeadásból, munkavégzésből és művészi előadásból, tárgyi eszközök eladásából vagy egyéb forrásból vagy e jövedelmek kombinációjából származó jövedelemhez jutnak. |
A természetes személy 2023. évi adóköteles jövedelme
A természetes személy összes adóköteles jövedelme magában foglal minden olyan jövedelmet, amely adóköteles (pl. vállalkozási, munkaviszonyból származó, vagyoni vagy egyéb jövedelem – ingatlanértékesítésből származó jövedelem stb.), és nem adómentes (pl. szociális juttatások, táppénz stb.), ideértve a külföldről származó jövedelmet is, ha a természetes személy a Szlovák Köztársaságban belföldi illetőségű (azaz korlátlan adókötelezettségű adóalany).
Ezzel szemben a természetes személy nem számítja be az adóköteles jövedelmébe az ún. forráslevonás útján szerzett jövedelmet (Szja tv. 43. §), ha:
- az adókötelezettséget a forrásadó beszedésével teljesítettnek kell tekinteni, ill
- ha az adózó úgy dönt, hogy a forrásadót nem tekinti adóelőlegnek (pl. ha a természetes személy bevételt szerzett – szerzőként olyan honoráriumot, amelyet már „nettó jövedelemként”, azaz a forrásadóval csökkentett ).
SZJA-mentes jövedelem 2023-ra
A nem teljes körűen adóztatott jövedelmek, mivel a jövedelemadó-törvény értelmében 500 euróig adómentesek , főként:
- ingatlan bérbeadásból származó bevétel (6. § (3) bekezdés)
- alkalmi tevékenységből származó bevétel (8. § (1) bekezdés a) pont).
Az a természetes személy, aki az adózási időszakban a fent említett bevétel összegét eléri 500 euróig, ezt a bevételt nem köteles bevallásában feltüntetni. Az adóbevallásban csak az 500 eurós küszöb feletti jövedelem összegét tüntetné fel, pl. ha pl. az adózó saját termelésből származó tojást adott el szomszédjának 300 euró értékben (miközben ő maga nem lenne bejegyezve egyéni vállalkozóként), ezt az összeget nem kell feltüntetnie az adóbevallásban, nem fizet adót rá. A gyakorlatban az is nagyon gyakori helyzet, amikor természetes személy – nem vállalkozó bérbead egy tulajdonában lévő ingatlant. Ha egy természetes személy 2023-ra elérné a bérleti díj bevételét, pl. 2000 euró összegben, akkor 1500 eurós bevételt tüntetne fel be az adóbevallásában (a természetes személynek ehhez az adómentes bevételhez a költséget is csökkentenie kell, ami azt jelenti, hogy azokat a bevételek arányával megegyező arányban kell módosítania.
Adómentesek a nyereményenként 350 eurót meg nem haladó értékű nyeremények. Csak az e küszöb feletti összeg után kell jövedelemadót fizetni.
Az adóalap 2023. évi adóköteles részei
Az adóalap nem adóköteles részei adóelőnyt jelentenek az adózók számára. Olyan összegekről van szó, amelyekkel az adózó a törvényben meghatározott feltételek teljesítése után csökkentheti az adóalapot. Ezek az adóalap nem adóköteles részének típusára külön-külön érvényesek és az alábbiakban részletesen ismertetjük.
Elöljáróban fontos kiemelni, hogy az adóalap nem adóköteles részei alkalmazásának lehetősége elsősorban attól függ, hogy egy természetes személy milyen típusú jövedelemmel rendelkezett 2023-ban. Az adóalap nem adóköteles részeit természetes személy érvényesítheti, aki ún aktív jövedelemmel rendelkezett. Aktív jövedelem alatt értjük:
- munkaviszonyból vagy hasonló viszonyból származó bevétel , pl. munkaviszonyból vagy munkaviszonyon kívül kötött megállapodásból származó jövedelem (Szja tv. 5. §),
- vállalkozásból származó bevétel pl. kereskedelemből származó bevétel (Szja tv. 6. § (1) bekezdés),
- szerzői jövedelem , pl. mű létrehozásából vagy művészi előadásból származó bevétel (Szja tv. 6. § (2) bekezdés).
Az a természetes személy, aki 2023-ban csak passzív jövedelmet ért el (pl. ingatlan értékesítésből vagy ingatlan bérbeadásából származó jövedelem stb.) nem jogosult az adóalap nem adóköteles részeire.
A gyakorlatban gyakran találkozunk olyan helyzettel, amikor egy természetes személy aktív és passzív jövedelem kombinációját éri el. Ebben az esetben a természetes személy csak aktív jövedelemből igényelheti az adóalap nem adóköteles részét.
Példa az adóalap nem adóköteles részeinek alkalmazására a jövedelem összevonásakor
Kiss úr 2023-ban hegesztőként dolgozott. Ugyanebben az évben úgy döntött, kiadja szülei lakását egy barátjának. Az ingatlant természetes személyként – nem vállalkozóként – adta bérbe. Kiss úr a teljes jövedelme után igényelheti az adóalap nem adóköteles részét?
2023-ban Kiss úrnak két különböző típusú bevétele volt – aktív munkavállalói bevételből és ingatlanbérlésből származó passzív jövedelemből. Az adóalap nem adóköteles részei csak az aktív jövedelemből származó jövedelem részadóalapja után igényelhetők. Ingatlanbérbeadásból származó bevétel esetén nem érvényesítheti az adóalap adóköteles részeit, viszont az Szja 6. § bek. 3 alapján, Kiss úr 500 euróig igényelhet jövedelemmentességet, és csak az 500 euró feletti ingatlanbérbeadásból származó jövedelmet fogja beszámítani az adóalapba.
A természetes személy által 2023-ra érvényesíthető adóalap nem adóköteles részei között szerepel:
- az adóalany adóalapjának adómentes része,
- a feleség (férj) adóalapjának adómentes része,
- a kiegészítő nyugdíj-megtakarítások (III. pillér) befizetései adóalapjának adómentes része.
Az adóalany 2023. évi adóalapjának adómentes része
Két tényezőtől függ, hogy az adózó milyen összegre jogosult alkalmazni az adóalany adóalapjának adómentes részét:
- a létminimum összege – 2022.7.1-től 2023.6.30-ig érvényes (234,42 € összeg),
- adóalapjának összegét , ill a részadóalap összege.
A létminimum összege és az adóalany adóalapja hogyan befolyásolja az adózó 2023. évi adóalapjának nem adózó részének összegét a táblázat mutatja:
Az adóalap összege (AA) | Az adóalap adóalanyonkénti évi adómentes része
|
AA kisebb vagy egyenlő, mint 92,8 – az érvényes létminimum többszöröse, azaz kisebb vagy egyenlő, mint 21 754,18 euró (92,8 x 234,42 euró) | 21 – a vonatkozó létminimum többszöröse, azaz 4922,82 euró éves összeg (21 x 234,42 euró) |
92,8-nál magasabb AA – az érvényes létminimum többszöröse, azaz magasabb, mint 21 754,18 euró | 44,2 – a vonatkozó minimálbér mínusz ¼ AA összegének többszöröse, azaz éves szinten 10 361,36 – természetes személy adóalapjának ¼-e * |
A feleség (férj) adóalapjának adómentes része 2023-ban
A feleség adóalapjának adómentes részét csak akkor igényelhet a másik fél (aktív jövedelemből), ha egy háztartásban élnek, és a feleség (vagy férj) az alábbi feltételek valamelyikének is megfelel :
- az adózási időszakban olyan eltartott kiskorú (3 éves korig, tartósan káros egészségi állapot esetén 6 éves korig) gyermeket gondozott, aki az adózóval közös háztartásban él, vagy
- tárgyévben ápolási díjban részesült, ill
- szerepelt/volt az állásra jelentkezők nyilvántartásában, ill
- fogyatékos vagy súlyosan fogyatékos állampolgárnak minősül.
Az adóalany az adóalap nem adóalanyi részét a feleségre (férjre) alkalmazhatja minden olyan naptári hónapra, amelynek kezdetén ezek a feltételek teljesültek. Ha a feltételek nem az egész évben teljesültek, az adóalany minden naptári hónapra, amelyben e feltételek teljesültek, az adóalap nem adóalanyi részének 1/12-ét igényelheti.
A feleség (férj) adóalap adómentes részének mértékét három változó befolyásolja:
- a létminimum összege – 2022.7.1-től 2023.6.30-ig érvényes (234,42 € összeg),
- az adózó adóalapjának összege , ill a részadóalap összegei,
- a feleség (férj) saját jövedelmének összege .
A feleség (férj) saját jövedelmének összege a feleség (férj) bármely jövedelmét jelenti, beleértve a jövedelemadó-mentes jövedelmet is, amelyet csökkentenek a feleség (férj) által 2023-ban kötelezően fizetett biztosítási díjak és járulékok.
A táblázat azt mutatja, hogy a feltüntetett mennyiségek hogyan befolyásolják a feleség (férj) után az adóalany által 2023-ban érvényesíthető adóalap nem adóköteles részét:
Az adóalap összege (AA) | A feleség (férj) jövedelme | A feleség (férj) adóalapjának éves nem adóköteles része
|
AA kisebb vagy egyenlő, mint 176,8 – az érvényes létminimum többszöröse , azaz kisebb vagy egyenlő, mint 41 445,46 euró (176,8 x 234,42 euró) | egyenlő 0 euróval | 19,2 – az alkalmazandó létminimum összegének többszöröse, azaz a 4500,86 eurós éves összeg (19,2 x 234,42 euró) |
19,2-nél alacsonyabb – az alkalmazandó létminimum többszöröse, azaz alacsonyabb, mint a 4500,86 eurós összeg (19,2 x 234,42 eurónak számítva) | a 19,2-es összeg különbsége – az érvényes létminimum összegének és a feleség jövedelmének összegének többszöröse, azaz az éves 4500,86 eurós összeg – a feleség jövedelme | |
nagyobb vagy egyenlő, mint 4500,86 € | 0 € | |
176,8-nál magasabb AA – az érvényes létminimum többszöröse, azaz magasabb, mint a 41 445,46 euró (176,8 x 234,42 euró) | 0 € | 63,4-es különbség – a vonatkozó létminimum összegének és az adóalap ¼-ének többszöröse, azaz évi 14 862,23 € – ¼ ZD vagy 0 €* |
több mint 0 € | 14 862,23 € – (¼ ZD – a feleség saját bevétele), vagy 0 €* |
A kiegészítő nyugdíj-megtakarítási hozzájárulások (III. pillér) adóalapjának adómentes része 2023-ban
A jövedelemadóról szóló törvény szerint az a természetes személy érvényesítheti a kiegészítő nyugdíj-megtakarítási járulékok adóalapjának adóköteles részét, ha egyidejűleg teljesíti az alábbi két feltételt :
- a harmadik pillérbe befizetett járulékot az adózó a 2013. december 31-ét követően kötött részvételi szerződés, vagy a juttatási program törlését is magában foglaló részvételi szerződés módosítása alapján, vagy a 2013. évi CX. páneurópai magánnyugdíj termékszerződést külön előírás szerint és
- az adózó nem kötött külön szabályozás szerinti más részvételi megállapodást, amely nem felel meg az első pontban említett feltételeknek.
A természetes személy az adóbevallásában levonhatja a pillért abban az összegben, amelyben ezeket a járulékokat bizonyíthatóan megfizette, de legfeljebb 180 euróig a 2023-as évre .
Adóbónusz egy gyermek után 2023-ban
A jövedelemadóról szóló törvény szerint az aktív jövedelmet kereső adózó minden, vele közös háztartásban élő támogatott gyermek után jogosult adókedvezményt alkalmazni (akkor is, ha a gyermeknek az adózó háztartásán kívül volt kijelölt átmeneti tartózkodási helye, ez a tény nem alapja az adóbónusz-hatás alkalmazásának).
Eltartott gyermeknek minősül a saját gyermek, az örökbefogadott, vagy az illetékes hatóság határozata alapján gondozásba vett gyermek, valamint a másik házastársnak a 600/2003 törvény 2. §-a alapján eltartottnak minősülő gyermeke.
Az adózó már abban a hónapban jogosult az adókedvezményre, amelyben a gyermek megszületett, vagy amelyben megkezdődik a gyermek folyamatos felkészítése egy leendő szakmára, vagy amelyben a gyermeket örökbe fogadták vagy a szülők gondozásába vették. az illetékes hatóság határozata alapján.
A gyermek után járó adókedvezményt természetes személy munkavállaló igényelheti havi vagy éves rendszerességgel. Az a természetes személy, aki vállalkozó (pl. egyéni vállalkozó), a jövedelemadó-bevallásában csak éves szinten igényelheti az adókedvezményt .
2023-ban minden támogatott gyermek után adókedvezményt igényelhet az adózó :
- 140 € havonta – ha a támogatott gyermek még nem töltötte be 18. életévét :
-
- a 2023. 01-04. időszakra csak abban az esetben, ha az eltartott gyermek után az adózó gyermekétkeztetési támogatásban nem részesült,
- időszakra a nyújtott támogatástól függetlenül (az adózó egyszerre igényelhet adókedvezményt és étkezési támogatást),
- 50 € havonta – ha a támogatott gyermek betöltötte a 18. életévét .
Az adókedvezményre való jogosultság kiszámításánál figyelni kell arra, hogy az egy gyermekre jutó adókedvezmény maximális összegét (éves és havi szinten egyaránt) az adóalap százaléka korlátozza , ill. a részleges jövedelemadó alapja az alábbiak szerint:
Támogatott gyermekek száma | Az adóalap százalékos korlátja (részadóalap)
|
1 | 20 % |
2 | 27 % |
3 | 34 % |
4 | 41 % |
5 | 48 % |
6 és több | 51 % |
Példa az adóbónusz kiszámítására 2023-ban
Ivanának van egy lánya, aki után (évente) adókedvezményt alkalmaz. 2023 májusában Ivana asszony lánya betöltötte a 18. életévét. Milyen összegű adóbónuszra lesz jogosult Ivana 2023-ban, ha részleges adóalapja 19 500 euró volt?
A 18. életévének betöltéséig tartó hónapokban Ivana megemelt összegű adókedvezményre jogosult, ezt követően pedig a 18. életévének betöltése hónapjától már csak havi 50 euróra lesz jogosult. Az adóbónusz összegének kiszámítása a következő:
Adóbónusz 2023. 01. és 04. között: 140 € x 4 hónap = 560 €
Adóbónusz 2023. 05. – 12.12. hónapokra: 50 € x 8 hónap = 400 €
teljes adóbónusz 2023-ra = 960 €
az adóalap százalékában meghatározott maximális adóbónusz összege: 19 500 € x 20% = 3 900 €
Mivel Ivana asszony esetében az egy támogatott gyermek után járó adókedvezmény igénybevételének felső határa 3900 euró, 2023-ban a számított adóbónusz teljes összegét 960 euró értékben alkalmazhatja.
Adóbónusz a 2023-ra fizetett jelzálog kamata után
Az Szja-törvény (33a §) szerint a természetes személy a tárgyidőszakban fizetett kamata után a nyújtott lakáscélú hitel összegéből számított adókedvezményre jogosult, belföldi ingatlanonként legfeljebb 50 000 euró erejéig. lakáshoz (például lakáshoz vagy házhoz), ha ez a természetes személy megfelel az alábbi feltételeknek:
- a lakáshitel-igénylés benyújtásának napján betöltötte a 18. életévét és legfeljebb a 35. életévét,
- a kölcsönszerződés 2017.12.31. után jött létre,
- a természetes személy havi átlagjövedelme a 2022-es naptári évben ezen felül a 2022-től kezdődő havi átlagbér 1,3-szorosa (ami 1304 euró volt), azaz maximum 1695,20 euró, ha a hitelszerződés 2023-ban köttetődött. .
A kifizetett kamat utáni adóbónusz igénybevételének jogát az adózó a hitelező által kiállított igazolással igazolja, pl. banki igazolással.
Ha egy természetes személynél 2023-ban kezdett számítóodni a lakáshitel kamata, akkor az adókedvezmény arányos részére jogosult , amely a kölcsön kamatának kezdetétől számított naptári hónapok számára esik.
Abban az esetben, ha a magánszemélynek 2018. január 1-je előtt jelzáloghitelt nyújtottak, és ez a kölcsön külön szabályozás szerint állami kedvezmény, illetve fiatalok után járó állami kedvezmény illeti meg, a magánszemélyt adókedvezmény illeti meg a első alkalommal fizetett kamat abban a naptári hónapban, amely azt a naptári hónapot követi, amelyben az adózó utoljára állami kedvezményre vagy állami támogatásra volt jogosult.
Példa a fizetett kamatok utáni adóbónusz alkalmazására
2023 áprilisában Szerda Péter jelzáloghitelt vett fel lakásvásárlásra. Mivel a jelzáloghitel után fizetett kamat utáni adókedvezmény alkalmazásának minden feltételét teljesítette, ezt az adókedvezményt szeretné megjeleníteni a 2023. évi jövedelemadó-bevallásában. Az adóbónusz milyen arányos részére lesz jogosult Péter?
Az adóbónusz arányos részét attól a hónaptól számítják, amelyben a kölcsön kamatai kezdődtek. A bank 2023 áprilisában hitelt nyújtott Péterne, azaz 9 hónapig (2023 áprilisától decemberig) adóbónuszra lesz jogosult.
A személyi jövedelemadó mértéke 2023
A magánszemély által az adóbevallásában felhasznált jövedelemadó mértéke a magánszemély 2023. évi adóalapjának összegétől függ, ill. a 2023-ban elért adóköteles jövedelem összegétől függ.
A 2023-as évre a táblázatban felsorolt adókulcsok vonatkoznak az adózókra – természetes személyekre:
Meghatározott jövedelemadó-alap
|
Jövedelemadó mértéke | Az adókulcs alkalmazása |
részadóalapok összege:
|
19% | az adóalap azon részéből, amely nem haladja meg a vonatkozó létminimum összegének 176,8-szorosát (beleértve), azaz a 41 445,46 eurót |
25% | az adóalap azon részéből, amely meghaladja a vonatkozó létminimum összegének 176,8-szorosát, azaz a 41 445,46 eurót | |
|
15% | ezt a kulcsot azokra a természetes személyekre kell alkalmazni, akiknek adóköteles jövedelme 2023-ban nem haladja meg a 49 790 eurót |
19% | 49 790 euró feletti jövedelem esetén e természetes személy adóalapjából, amely nem haladja meg a 41 445,46 eurót | |
25% | 49 790 euró feletti jövedelem esetén e természetes személy adóalapjából, amely meghaladja a 41 445,46 eurót | |
|
19% | függetlenül attól, hogy szlovákiai vagy külföldi forrásokból folyik |
Egyösszegű kiadások 2023-ban
A természetes személynek – vállalkozónak a kiadások adóbevallási bejelentésekor általában két költségigénylési módja közül választhat:
- valóban igazolható ráfordítás alkalmazása – a vállalkozó számviteli vagy adónyilvántartás vezetésével igazolja az elért ráfordítást,
- ráfordítások bevétel százalékos alkalmazása, azaz költségátalány alkalmazása .
Az átalányköltség alkalmazásának mértékét a vállalkozó számára a jövedelemadóról szóló törvény határozza meg az elért jövedelem típusa szerint:
- a vállalkozásból és egyéb önálló vállalkozói tevékenységből származó összes bevétel 60%-a , legfeljebb 20 000 €,
- a mű felhasználásából és a művészi előadásból származó bevétel 60%-a , legfeljebb 20 000 €.
Az eseti mezőgazdasági termelésből, erdőgazdálkodásból és vízgazdálkodásból származó bevételt (azaz Szja tv. 8. § (1) bekezdés a) pontja szerinti bevételt) kereső adózó esetében az átalányköltség az összes bevétel 25%-a, felfelé. legfeljebb évi 5 040 € .
A kalkulált költségátalány összege tartalmazza a vállalkozó összes kiadását, kivéve a befizetett egészség- és társadalombiztosítási járulékokat. A vállalkozó azokat a tényleges összegben alkalmazza.
Személyi jövedelemadó-előlegek 2023-ban
A magánszemélyek 2023-ban negyedévente vagy havonta fizetnek személyi jövedelemadó-előleget. A fizetési feltételeket a táblázat tartalmazza:
Periodicitás | Mikor érvényes? | Milyen magasságban? |
Negyedévenként | ha az utolsó ismert adókötelezettség meghaladja az 5000 eurót, ugyanakkor alacsonyabb vagy egyenlő 16 600 euróval | az utolsó ismert adókötelezettség ¼-eként meghatározott összegben |
Havonta | ha az utolsó ismert adófizetési kötelezettség meghaladja a 16 600 eurót | az utolsó ismert adókötelezettség 1/12-eként megállapított összegben |
Fizetendő adó, minimális adóösszeg, adótúlfizetés 2023-ban
Nem kell személyi jövedelemadót fizetni, ha az adózási időszakra vonatkozó összeg nem haladja meg a 17 eurót , vagy ha a 2023. évi adóköteles bevétele nem haladja meg a 2461,41 eurót . Ez alól a szabály alól kivételt az Szja tv. 46a. §. Az adóhivatal akkor fizeti vissza az adótúlfizetést természetes személynek , ha az meghaladja az 5 eurót.
A 2023. évi jövedelemadó-bevallás benyújtásának határideje és az adó esedékessége
A 2023. évi adóbevallást legkésőbb:
- 2024. április 2. – az adóbevallás benyújtásának szokásos határideje,
- 2024. július 1. – három hónappal meghosszabbították az adóbevallás benyújtásának határidejét,
- 2024. szeptember 30. – hat hónappal meghosszabbodott az adóbevallás benyújtásának határideje (ezt a határidőt természetes személy csak akkor veheti igénybe, ha külföldről is szerez adóköteles jövedelmet).
- A 2023. évi személyi jövedelemadó esedékességea bevallás benyújtásának határidejével megegyező időpontban, azaz a szokásos bevallási határidő esetén 2024. április 2-án, meghosszabbított bevallási határidő esetén 2024. április 2. az adóbevallást három hónapig (2024. július 1.) vagy hat hónapig (2024. szeptember 30.).
Hogyan kell kézbesíteni a jövedelemadó-bevallást és a halasztott bevallást 2023-ra?
- A természetes személy adóbevallásának az adóhivatalhoz való eljuttatásának módja az adóhivatallal való kommunikáció módjától függ. Az adóhivatallal elektronikusan kommunikáló valamennyi adózó (pl. áfaalany, 2018. július 1-től minden természetes személy – vállalkozó) köteles bevallást benyújtani strukturált elektronikus formában, a pénzügyi igagatási portálon keresztül.
Más természetes személy az adóbevallási nyomtatványt személyesen vagy postai úton juttathatja el az adóhivatalhoz.
Ha az adózó a jövedelemadó bevallási határidejét meg kívánja hosszabbítani, akkor az „Adóbevallási határidő meghosszabbításáról szóló adózói értesítőt” kell eljuttatnia az adóhivatalhoz . Az értesítés kézbesítési határideje legkésőbb 2024. április 2. , amelyet az adózó a bevallással azonos módon nyújt be (elektronikusan, személyesen vagy postai úton).
Forrás: Daňové priznanie fyzickej osoby za rok 2023: čo treba vedieť , Podnikajte.sk